مغز را به عنوان یک ماهیچه درنظر بگیرید!

درست مانند وقتی که ما برای تقویت ماهیچه‌های خود به باشگاه بدن‌سازی می‌رویم و آنها را تقویت می‌کنیم، مغز ما نیز توقع چنین رفتاری را از ما دارد. اما باید دقت کنیم که حتی ماهیچه‌های قدرتمند بازوها نیز بعد از یک فعالیت شدید، خواستار استراحت هستند.
طبیعتا ماهیچه‌های بدن ما با نشستن و انفعال تقویت نمی‌شوند پس در نتیجه فیبرهای تمرکز مغز ما نیز بدون فکر کردن در مورد موضوعی تقویت نخواهند شد. برای تقویت ذهن تمرین‌هایی را پیشنهاد می‌کنیم که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

تقویت تدریجی تمرکز!

هیچ‌کس در باشگاه بدن‌سازی به یک‌باره سراغ تمرینات سخت و طاقت‌فرسا نمی‌رود. همین روند برای مغز نیز صادق است. به منظور تقویت مغز، نیاز به افزایش تدریجی قدرت داریم پس زمان بیشتری نیز مورد نیاز است. اینجاست که تکنیک «پومودورو» به کمک ما می‌آید:
برای خود یک تایمر با زمان معین،  بعنوان مثال ۴۵ دقیقه تعیین کنید. شما در این ۴۵ دقیقه تمام تمرکز خود را بر روی مطالعه‌ی موضوع مدنظر گذاشته و از کوچک‌ترین عامل حواس‌پرتی دوری می‌کنید. این مدت زمان دقیقا بستگی به توان فرد در دوری از این عوامل دارد. ممکن است ۲۰ دقیقه، کمتر یا بیشتر، اما نباید از ۱ ساعت بیش‌تر شود. پس از به پایان رسیدن زمان، به استقبال یک استراحت ۱۵ دقیقه‌ای می‌رویم.
اگر این تکنیک سازگار نبود، با پنج دقیقه تمرکز، دو دقیقه استراحت آغاز می‌کنید و هر روز ۵ دقیقه به تمرین و ۲ دقیقه به استراحت می‌افزاییم تا به حد استاندارد برسیم.

نوشتن لیست برای حذف حواس‌پرتی‌ها

شاید در جست‌و‌جو‌های روزمره به لیست‌های انجام کار برخورده باشید، اما طولی نکشیده که پس از چند روز آنها را کنار گذاشته‌اید. اشتباه دقیقا اینجاست. برای مفید بودن این لیست‌ها باید آنها را بنویسیم! بعنوان مثال اگر چک کردن یک موضوع جذاب در اینستاگرام، جزء عوامل حواس‌پرتی در حین انجام کار است، آن را در یک کاغذ با دست‌خط خود نوشته و به سراغ عملی کردن آن می‌رویم.

تقویت اراده

اراده‌ی ما یک هدیه‌ی بی‌نظیر از جانب خداوند است که به کمک آن می‌توانیم بر هر مشکلی غلبه کنیم، اما به شرط اینکه از آن به درستی استفاده کنیم. لازم نیست یک دیوار ذهنی را با یک ضربه‌ی محکم از بین ببریم، بلکه با ضربات آرام و کوچک اما پی در پی، در طی زمان می‌توانیم موفق به از بین بردن آن مانع بشویم. بهترین راه تقویت اراده، ساخت عادت‌های کوچک مثبت است. بعنوان مثال اگر روزانه فقط یک دقیقه به تقویت فیزیک بدنی، مطالعه‌س درسی که از آن فراری هستیم، تمیز کردن محیط اطراف خود یا… اختصاص دهیم اما هر هفت روز هفته آن را انجام دهیم پس ما با کمترین زمان حداقل یک عادت مثبت جدید در خود ایجاد کرده‌ایم. مجموعه‌ی این عادات کوچک مثبت ایجاد شده در طولانی مدت، نقش بسزایی در تقویت اراده‌ی ما خواهند داشت.

منبع: نورونیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up