حتما بارها در طول زندگی خود درگیر از بین بردن حواس‌پرتی‌های مختلف حین انجام کاری شده‌ایم. حواس‌پرتی‌ها می‌توانند در حال انجام هرکاری اعم از مطالعه، رانندگی، آشپزی، بازی! و … گریبان‌گیر ما شوند. در این سلسله مقالات می‌خواهم به مبحث تمرکز، چیستی و چگونگی بدست آوردن آن بپردازم.

تمرکز چیست؟

تمرکز چیزی جز توانایی ذهن در از بین بردن ترافیک کارهای ته‌نشین‌شده در ذهن نیست. هدف اصلی تمرکز، تکمیل تمام کارهای ناتمامی است که در ابتدا کارهای بسیار کوچکی بوده‌اند که در اثر عدم انجام، به دیوارهایی شکست‌ناپذیر در ذهن ما تبدیل شده‌اند.
فرض کنید که شما باید هر روز ۲۰ تست از یک درس را انجام دهید، اگر در ماه فقط ۱۰ روز از انجام این کار شانه خالی کنید، ۲۰۰ تست عقب مانده دارید
، حال اگر در حالت استاندارد، ۸ درس را برای مطالعه کنکور داشته باشید، در ماه ۱۶۰۰ تست عقب مانده‌اید. این ۱۶۰۰ تست نه تنها بر روی عملکرد علمی شما تاثیر گذاشته بلکه از لحاظ روانی نیز شما را تحت تاثیرات منفی قرار می‌دهد. اینجاست که مقوله تمرکز به کمک شما می‌آید و اگر از آن درست استفاده شود، با صرف مقدار کمی انرژی، از تاثیرات منفی ترافیک های‌ذهنی جلوگیری می‌کند.

بر روی چه چیزی می‌خواهیم تمرکز کنیم؟

همان‌طور که گفتم، ما در تمام لحظات زندگی، بصورت مستقیم و غیرمستقیم با تمرکز سر و کار داریم. بهترین راه‌حل برای تمرکز کردن، نوشتن اولویتها است. اگر در انجام کارهای روزمره خود دچار مشکل شده‌اید و عملا دور و برتان شلوغ شده است و نمی‌دانید به کدام کار رسیدگی کنید و هیچ کدام هم قصد تمام شدن ندارند، آنها را بنویسید! مطمئنا وقتی که تعداد اعمال تکمیل نشده و اهمیت آنها را به ترتیب بدانید، از کار مهم‌تر آغاز کرده و به تکمیل آنها می‌پردازید.
نکته‌ی کلیدی اولویت‌سازی تقویم‌تان نیست، بلکه درست کردن تقویمی از اولویت‌های‌تان است!

تمام انرژی خود را برای آن بگذارید !

بعنوان مثال اگر قرار است شما x ساعت در روز مطالعه‌ی درسی داشته باشید، وعده‌ای عصرانه را با دوستان خود سپری کنید، ۳۰ دقیقه ورزش کنید، سریال مورد علاقه‌ی خود را تماشا کنید، غذای مورد علاقه‌ی خود را درست کنید یا… اولویت اصلی شما کدام است؟
اگر تمام انرژی خود را برای انجام مهم‌ترین اولویت اختصاص دهید و برنامه ریزی درستی کنید، هرگز تمرکز خود را از دست نمی‌دهید و می‌توانید به انجام تمام آنها برسید. اما اگر وقت کافی نداشتید و بین دو کار با اولویت کمتر و بیشتر مانده بودید، مطمئنا کار با اولویت بیشتر را انجام دهید، زیرا اولویت پایین‌تر را می‌شود به روزهای بعد موکول کرد، اما دوکار با درجه اولویت بالا در یک روز مطمئنا انرژی بیشتری از شما صرف خواهد کرد!

تایم – اوت

حتی ورزشکاران حرفه‌ای هم در میان یک مسابقه‌ بین‌المللی، مدت زمانی را برای استراحت در اختیار دارند، حال ما می‌خواهیم دو ساعت متوالی سخت‌ترین مطالب درسی را مطالعه کنیم و توقع بازده بالایی از خود داریم‌؟
مطالعات نشان می‌دهند پس از مطالعه‌ی یک زمان مشخص، یک استراحت مشخص شده نیز ضروری است. مطالعات پزشکی نشان داده‌اند که یک شخص عادی توانایی تمرکز کامل بر روی هیچ کار متوالی را بیشتر از یک ساعت و نیم ندارد!
استراحتی که در بین انجام کار تعبیه می‌کنیم می‌تواند بلند شدن از پشت میز، نفسی عمیق، بیرون رفتن از اتاق و هوا خوردن، فنجانی چای یا قهوه، یک ساندویچ کوچک و یا هر چیزی که برای شما جذاب است باشد. اما دقت کنید که در این زمان استراحت هیچ اطلاعات جدیدی وارد ذهن خود نکنید. شما با بیشترین تمرکز مشغول به کسب اطلاعات بوده‌اید و الان وقت استراحت ذهن شماست نه خسته کردن دوباره‌ی آن.

منبع: نورونیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up